Тази диета е базирана на всички традиционни за тези земи храни през 60-те години на миналия век. От Гърция до Италия - просто взаимствайте от тяхната култура на хранене и няма да сбъркате.
Изследователи разкриват, че хората, живели там по онова време, са били осезаемо по-здрави от американците и са били много по-малко застрашени от опасни болести.
Множество проучвания доказват, че Средиземноморската диета води и до сваляне на килограми, което понижава риска от инфаркти, диабет и преждевременна смърт.
Реално няма точни насоки как да спазваме тази диета и режимът ѝ не е супер строг. Има доста средиземноморски държави, в които хората се хранят по коренно различен начин, но уловката е в това, да хванете основите на тяхната кухня и да се придържате към тях.
Днес ще ви дадем примерно меню, което може да се окаже ефективно, ако решите да спазвате тази диета. Насоките ще ви бъдат полезни, за да определите по-лесно най-подходящото за вас меню. Можете да променяте храните според личните ви потребности и вкусове.
Закуска:
- Овесени ядки (пълнозърнести и протеинови) с плодове (плодове) и орехи (здравословна мазнина).
- Кисело мляко (протеин) с бадеми (здравословна мазнина) и ягоди (плодове) + филийка пълнозърнест хляб (зърнено).
- Яйца (протеини) със спанак, гъби, лук и домати (зеленчуци) и кафяв ориз (зърнено).
Обяд/ Вечеря:
- Риба (протеин) с натрошени броколи (зеленчуци) и ориз (зърнено), пропити със зехтин (здравословна мазнина).
- Зеленчукова супа от леща (протеини и зеленчуци) със салата от рукола, киноа и зеленчуци (зърнени и зеленчуци), подправени със зехтин и оцет (здравословна мазнина).
- Бурито купа с черен боб (протеини и здравословни мазнини), сладки картофи, зеле, моркови (зеленчуци) и авокадо (здравословна мазнина) с тиквени семки (здравословна мазнина) и кафяв ориз.
Десерт:
- Зеленчуци или плодове
- Малко количество сирене (два до три пъти седмично, а не ежедневно)
- Зелен чай
- Черен шоколад (умерено)